بدن سالم با غذای سالم

تغذیه ی مناسب از الزامات داشتن بدن سالم میباشد علیرغم افزایش سطح اگاهی جامعه در زمینه تغذیه بعلت افزایش مشغله و ماشینی شدن زندگی توجه و اهمیت افراد نسبت به سبد غذایی خود کاهش یافته است از این رو شاهد افزایش درصد چاقی در جامعه به خصوص در جامعه اماری کودکان و ظهور بیماری های جدید هستیم.

بدن انسان نیاز به یک برنامه غذایی کامل و سالم دارد و با کوچکترین سهل نگاری دچار انواع امراض غیر واگیر دار مانند فشار خون ,دیابت ,گرفتگی عروق و… میشود. شاید تا بحال برای شما هم پیش امده باشد که با اینکه سه وعده غذایی خود را کامل میل کرده اید ولی باز هم دچار رخوت و سستی میشود نکته قابل تامل اینست که کیفیت غذا بسیار مهم تر از کمیت آن است.

یک سبد غذایی سالم شامل تمام گروه های غذایی میشود و این نکته را همیشه به یاد داشته باشید که حذف هرکدام از گروه های غذایی(گوشت- سبزیجات-غلات-لبنیات- میوه جات) میتواند لطمه جبران ناپذیری به سلامت بدن بزند

رژیم مناسب غذایی داشته باشیم:

رشد طبیعی بدن و عملکرد آن بدون وجود مواد مغذی، غیرممکن است. مواد مغذی غذا، سوخت مورد نیاز سلول‌های بدن را تامین می‌کنند. بدن انسان به خصوص کودکان و سالمندان بدون وجود مواد مغذی مناسب، دربرابر بیماری‌های ویروسی و باکتریایی آسیب‌پذیر می‌شود. انرژی مورد نیاز برای انجام عملکردهای بدن(عملکردهای ذهنی -فیزیکی)از چربی اندوخته شده بدن تامین می‌شود. عدم تعادل ناشی از اختلال در سطح چربی بدن هم می‌تواند منجر به چاقی و هم سوء تغذیه شود که هردو آن‌ها برای بدن خطرناک است. بدن انسانی که از چاقی یا سوء تغذیه رنج می‌برد شانس بالایی در ایجاد بسیاری از بیماری‌ها مثل اختلال عملکرد قلب، سرطان، دیابت‌ها، پوکی استخوان و بسیاری از بیماری‌های دیگر را دارد.
یک برنامه رژیم غذایی سالم می‌تواند به فعال ماندن بدن برای مدت طولانی کمک کند و امکان یک زندگی سالم را فراهم می‌کند. یک رژیم غذایی سالم و متعادل می‌تواند به حفظ وزن مورد نیاز بدن و همچنین افزایش سلامت عمومی کمک کند. یک رژیم غذایی سالم دارای مقادیر متعادلی از نان‌، سیب‌زمینی‌، حبوبات، میوه‌ها، سیزیجات، شیر، گوشت، ماهی یا جایگزین شیر یا گوشت و حداقل مقدار چربی و قند می‌باشد. بدن نمی‌تواند تنها از یک نوع ماده غذایی، مواد مغذی ضروری را بدست آورد. بدن باید گستره‌ای ازغذاهای سالم با مقادیر کافی ویتامین‌ها، مواد معدنی و فیبر را دریافت کند.

نکات سلامتی:

۱- با سیزیجات آشتی کنید

۲-  در طول روز حداقل ۵ واحد میوه مصرف کنید

۳- شکر و نمک را محدود کنید

۴-میوه جات ارگانیک و بدون نیترات مصرف کنید

۵-لبنیات را حتما در برنامه غذایی خود قرار دهید

۶- از غلات کامل استفاده کنید

۷- روزی ۸ لیوان آب بنوشید

۸-غذا را بدون استرس میل کنید

 

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *